Преко хиљаду Ужичана и вечерас је паљењем свећа и полагањем цвећа на Градском тргу у Ужицу одало пошту настрадалима у масакру у београдској основној школи “Владислав Рибникар” у коме је тринаестогодишњи К.К. хицима из очевог пиштоља усмртио девет лица, а седам ранио.

На скупу тишине најбројнији су били родитељи са децом и дјаци ужичких основних и средњих школа, као и млади.

Они кажу да су се спонтано окупили видевши позив преко друштвених мрежа желећи на овај начин да искажу безграничну тугу због трагедије која је задесила породице и жал за изгубљеним животима вршњака. Поред постоља за паљење свећа била је уочљива табле са цртежом голуба мира и поруком “Нечије дете се није вратило кући, јер неко није васпитао своје” и порука “Заувек са нама”.

Један од родитеља, Бојана Ивановић јуче је на друштвеним мрежама написала и позвала све грађане Ужица који саосећају да дођу на скуп на коме би само ћутали, али не зато што грађани на то што се десило немају праве одговоре.
- У ћутању можемо да се ујединимо и створимо велики број људи који жели и може нешто да мења – рекла је Ивановић која сматра да што је више грађана на скупу више ће бити емпатије коју треба развијати и изразила наду да ће после тога доћи до бољег решења за нашу децу.
Бранко Илић из КУД-а Севојно дошао је са најмлађим делом ансамбла у пратњи њихових родитеља. Испричао је да је вечерас требало да имају пробу фолклора у Градском културном центру, али да су сви заједно, одлучили да дођу на Трг и запале свеће за настрадалу децу. Доласком на Трг желели су и да на овај начин упуте саучешће и подршку породицама које су изгубиле најдраже.

- Прочитао сам да је неко рекао да је овошто се догодило на Врачару модерна крвава бајка. Ово је трагедија модерног доба. Сматрамо да није време да упиремо прстом у било кога и није тренутак за велике речи, већ време за тишину. Као људи и родитељи треба да будемо заборовни, да загрлимо ову децу и покажемо шта је љубав и научимо да сутра буду бољи људи - речи су Бранка Илића који је овом приликом захвалио свима који су дошли и вечерас и као претходне вечери били заједно у ћутању. Тужна поворка затим је кренула главном улицом поред седишта градске управе и малог парка до ужичке цркве.

У храму Светог Ђорђа свештеници ужичке цркве, њих осам служили су помен страдалима у београдској основној школи “ВладиславРибникар”. Молитви је присуствовао велики број грађана, а црквена порта била је тесна за све који су се молили за невине жртве тако да су многи Ужичани у овом чину присусвовали окупљении на Тргу Светог Саве.






Učitavanje komentara...