Preskoči na glavni sadržaj
četvrtak, 13. avgust 2026.Ужице 28°CO namaMarketingImpresumKontakt
Pratite nas:

Радионице са децом „Корални прстићи“

Радионице са децом „Корални прстићи“

У оквиру едукативног програма „Дохвати уметност“ реализована је још једна радионица са децом из ужичких основних школа „Нада Матић“ и „Стари град“.

О важности едукације у култури и рада са децом у галеријским условима за „Вести“ директор Градске галерије Ужице Зоран Цветић наводи да педагошка сазнања нас уче, да се деца у млађем узрасту већ формирају као будући ликовни уметници и публика. Галерије и музеји широм света одавно нису места где се само излажу уметничка дела, већ простори где се одвијају активности које укључују различите узрасте и генерације.

Едукативни програми „Дохвати уметност“ и „Омладински ликовни клуб Градске галерије“ које Градска галерија реализује са основним и средњим школама и младим неафирмисаним академским уметницима су у складу са праксом Европских галеријским и музеолошких установа културе.

Уводни део радионица у оквиру интеративног програма „Дохвати уметност“ који је 2009. године започео у Градској галерији карактеристичан је и јединствен по томе што прати излагачку делатност. Деца се упознају са радом Галерије и другим важним установама културе у нашем граду. Значајан сегмент разговора су понашање у установама културе и упознавање са предметном изложбом.

Током упознавања са изложбом „Морфологија текстила“ Арпада Пулаиа деца су осетила занимљив уметнички свет.

-У овом делу, водили смо интерактиван разговор о појму скулптура. Деца су обилазила око постамената са експонатима и уочила да је скулптура тродимензионално обликовано уметничко дело и да можемо да га посматрамо са различитих страна. Скулптуре могу бити обликоване од традиционалних материјала као што су: глина, дрво, камен, метал, бронза, или као на Арпадовим примерима, од вуне, односно тканине. Естетска анализа дела је показала да су присутне фигуре са елементима флоре и фауне више алегоријске представе јунака из неке бајке, а не стварних ликова.

Цветић објашњава да припрема за практичан тематски рад обухвата ликовну интервецију нијасирања дела, које асоцира морски елемент и израду рељефног гребена изведеног од гужваног пак- папира и туткала на картону (лепенка).

Прича о коралима и сазнање да глобално загревање њихов опстанак чини неизвесним, инспирисали су ликовни рад на тему: „Оживимо један корални гребен“, који је реализован у две фазе.

Прву фаза била је уз краткометражни документарни филм, а деца су техником колажа извела минијатуре риба, шкољки, морских звезда, ракова, алги и других врста, које су послужиле у декорацији јединственог коралног гребена.

У другој фази су на гребену где постоје шупљине, односно, отвори који су предвиђени за корале од прстића. Прсти ученика су прекривени материјалом од хирушких рукавица и осликавани су техником фломастера. Осликани прсти са иглицама, ситним отворима и гранчицама, постају живе форме које дају раду додатну динамику, закључио је Цветић објашњавајући рад са децом на радионицама.

Povezane vesti

IT agencija za ozbiljan rast

Roster Soft gradi digitalne sisteme

Web portali, CMS rešenja, aplikacije, automatizacija, dizajn, hosting i tehnička podrška za firme koje žele brz i stabilan online nastup.

ProgramiranjeWeb dizajnCMSAutomatizacijaHosting
roster.rs 064 478 8150
Diskusija

Komentari 0

Budite jasni, pristojni i držite se teme vesti.

Pridružite se razgovoru

Prijavite se ili napravite besplatan pretplatnički nalog da biste komentarisali vest.

Prijavi se Registruj se

Učitavanje komentara...