Preskoči na glavni sadržaj
ponedeljak, 10. avgust 2026.Ужице 26°CO namaMarketingImpresumKontakt
Pratite nas:

Паркинг звани жеља

Паркинг звани жеља

- Ужице има 1236 паркинг места на отвореном, плус простор срушене поште са 57 места и затворени паркинг - јавна гаража што је укупно 1453 паркинг места. Реч је о зонираним паркинг местима. Међутим, много више има незонираних паркинг простора и места, читаво насеље Крчагово, већи део насеља Царина, као и других делова града. Према анализама Ужицу недостаје око 800 паркинг места и то највећим делом у центру града, као и насељу Крчагово у преподневним часовима када највећи број суграђана обавља радне обавезе у овом централном делу града – наводи Слободан Шиљковић, члан Градског већа за саобраћај

Чини се да је овај проблем све израженији с обзиром на све већи број новорегистрованих аутомобила за које постоје и подаци да их је сваке године све више....

Проблем паркирања је присутан у великом броју градова Европе, Србије, па и нашем граду. Да је проблем лако решити, био би решен одавно. Нарочито последњих неколико година, број аутомобила у граду се повећао, број аутомобила по домаћинству је већ постигао просек преко два по домаћинству. У аутомобилима, у 82 одсто случајева, налази се само возач. То указује да више није проблем купити аутомобил, одржавати га, односној да је боља куповна моћ, тако да се око 30.000 возила годишње региструје и да око 2.000 новорегистрованих возила има сваке године .

Шта локална самоуправа планира и предузима како би се овај проблем решио? Која нова паркиралишта су у питању било је речи о јавној гаражи на месту конфекције „Деса Петронијевић“?

Планира се градња нове паркинг гараже у Љубе Стојановића, где се налазила конфекција „Деса Петронијевић“. Фазе су следеће: измена планског документа, јавни увид Нацрта, усвајање измена на седници Скупштине града, јавна набавка за избор пројектанта, израда пројектне документације. Истичем да је потписана је Сагласност на споразум Града и „Телекома“, предстоји исходовање грађевинских дозвола, тендер, за извођење радова, почетак припремних радова, затим радови на изградњи паркинг гараже...Очекивано време почетка радова 2026 година, а завршетак годину дана касније. Зависно од пројекта очекивани број паркинг места креће се од 400 до 500.

Доста је било речи о паркингу на месту срушене Поште на коме би требало да се гради монтажна јавна гаража...

Простор на месту срушене поште је власништво приватне фирме. Тренутно, до почетка градње, власници дозвољавају „Биоктошу“ коришћење тог простора. Један од разлога градње паркинг гараже у улици Љубе Стојановића и јесте управо због тога што ће се налазити у центру града и делом заменити наведени паркинг, само у доста већем броју паркинг места. Када смо код тог паркинга код срушене поште, на предлог ЈКП „Биоктош“, тренутно затворено паркиралиште прећи ће на систем зонског паркирања у „црвеној зони“, с тим да за ово паркиралиште неће важити повлашћене паркинг картице за станаре „црвене зоне“. Нису ни до сада важиле када је тај паркинг био дефинисан рампама за паркирање. Максимално задржавање возила у „црвеној зони“ је 120 минута, тако да ће и на овом паркиралишту бити исти случај. Наплата ће се вршити на начин као на било ком другом месту у „црвеној зони“.

Шта је са попуњеношћу јавне гараже „Биоктоша“, чини нам се да годинама попуњеност није на нивоу на коме би требало да буде док у граду нема места за паркинг?

Анализом у априлу месецу 2025 године, добијени су следећи резултати:

А анализом почетком јуна 2025 године, резултати потврђују да сви тврдимо да нема слободних паркинг места у Ужицу, а увек их има у јавној гаражи. Ту су зими аутомобили заштићени од снега, лети од врућина, пролећног града. И поред тога, склони смо да аутомобиле паркирамо баш непосредно до места на коме обављамо неки посао.

У табели видимо да места има и на паркинг простору старе Робне пијаце „Међај“. Тај паркинг смо направили пре пар година, 2022 године. Има 97 паркинг места, што представља значајан нови број паркинг места која нису далеко од самог центра града.

Колико град популарише коришћење градског превоза који је еколошки пожељан због загађења ваздуха и који је за велики број пензионера бесплатан? Цена карте је јако повољна 50 динара, али преко Доварја увек се креће велики број аутомобила. За неку мању куповину у „Лидлу“ или „Темпу“ добро дође овакав превоз.

При јавном позиву за јавног превозника 2020. године, основни и први услов је био да аутобуси буду еколошки, на ЦНГ погон. Цена карте није мењана од 2009. године и на минималном је нивоу у односу на све друге градове у Србији. И поред наведеног, аутобуси нису пуни, грађани воле да користе сопствена возила и да се њима одвезу баш до улаза објекта у који су се упутили. Излазимо грађанима у сусрет проширивањем линија, додавањем нових, као и усклађивањем са њиховим потребама.

Шта је са поставком система - детектора за заузетост паркинг места иа дигиталнмим таблама које показују слободна паркинг места у којој је фази овај пројекат?

Предвиђено је постављање 146 детектора за заузетост паркинг места у две зоне. Прва зона обухвата улице Вуколе Дабића, Петра Ћеловића, Дечанска, а друга обухвата улице поред Ужичке гимназије, улица испод Паласа и читав простор око Трга Светог Саве. Предвиђени систем заузетости паркинг места је конципиран тако да систем броји слободна паркинг места и даје информације корисницима како би што брже дошли до слободног паркинга.

Како функционише овај систем?

Предвиðени систем заузетости паркинг места ради на два принципа. У ужем центру града предвиðена су два система за бројање слободних паркинг места и то: систем камера са видео аналитиком које препознају таблице возила и обавештавају о заузетости и времену заузетостипаркинг места за инвалиде, тако да спречавају злоупотребе. Затим кроз систем геомагнетних сензора који се уграðују у бетон и бежично комуницирају са апликацијом. У ужем градском језгру је предвиðено и постављање информационих дисплеја на раскрсницама бочних улица са главном које показују број слободних паркинг места и корисници могу и преко ње, мобилне апликације да у реалном времену прате број слободних паркинг места. Детектор паркирања је сензор који комбинује ултразвучну и магнетну технологију. Са редундантном технологијом сензора, постиже се прецизност од 99 одсто. Преко уграђеног бежичног модула, сензор заузетости паркинг места који помаже кориснику да аутоматски надгледа статус путем мрежног сервера, и апликације или мобилне апликације. Ова мобилна апликација је врло корисна за корисника, јер на крају корисник може даљински наџирати статус. Постављено је 8 електронских табли, на Којима се приказује број слободних паркинг места. У овом тренутку, сва опрема је постављена. Тестира се и ускоро пушта у рад.

Камере за препознавање заузетости паркинг места већ постоје, где су постављене?

Паметне камере за препознавање заузетости паркинг места за инвалиде аутоматски врше снимање, препознавање и генерисање алфанумеричких података о регистарској ознаци возила које прилази зони надзора, у овом случају паркинг месту обележеном за инвалиде. Камере су фокусиране и имају способност да раде и у ноћним условима. У нашем граду, постављене су 3 такве камере: изнад и испод Гимназије ин а паркинг месту код Дома здравља.

Где су постављени маркери за прекорачење брзине?

На Сарића Осоју због захтева великог броја грађана, извршена је анализа безбедности учесника у саобраћају, нарочито деце која пешке иду у школу. Након анализе, установљена је оправданост постављања радара на том месту. Систем за регистровање саобраћајних прекршаја омогућава анализу и документацију саобраћајних прекршаја. Систем за мерење брзине возила има могућност аутоматске детекције прекорачења дозвољене брзине кретања возила и препознавња сваке регистарске таблице возила која пролазе кроз зону покривања камере. Систем за побољшање безбедности деце у саобрац́ају у зони школе подразумева постављање изменљивих саобрац́ајних знакова и светлосне сигнализације и опреме како би се подигао степен безбедности деце у зони школе, а у складу са савременом пројектантском праксом. На путевима и даље сваке године много људи гине на пешачким прелазима. Број саобраћајних незгода на пешачком прелазу и даље је далеко од онога што би требало да буде. Неуралгична тачка са великим бројем пешака је био и прелаз у Улици Николе Пашића и ту смо поставили пешачки прелаз за маркерима.

Медијски пројекат „Изазови саобраћаја у Ужицу кроз гужве и проблеме паркирања“ суфинансира Град Ужице

Povezane vesti

IT agencija za ozbiljan rast

Roster Soft gradi digitalne sisteme

Web portali, CMS rešenja, aplikacije, automatizacija, dizajn, hosting i tehnička podrška za firme koje žele brz i stabilan online nastup.

ProgramiranjeWeb dizajnCMSAutomatizacijaHosting
roster.rs 064 478 8150
Diskusija

Komentari 0

Budite jasni, pristojni i držite se teme vesti.

Pridružite se razgovoru

Prijavite se ili napravite besplatan pretplatnički nalog da biste komentarisali vest.

Prijavi se Registruj se

Učitavanje komentara...