Preskoči na glavni sadržaj
sreda, 5. avgust 2026.Beograd 35°CO namaMarketingImpresumKontakt
Pratite nas:
NAJNOVIJE

Омаж великом писцу

Izvor:WordPress migracija
Омаж великом писцу

- Омаж великом писцу, академику, пореклом Ужичанину упућујемо избором дела ликовних уметника о којима је он писао, али и чије је изложбе у Ужицу у великој мери пре готово две деценије управо он иницирао покренувши сарадњу две галерије – рекла је Јелена Мажински Миловановић, ауторка изложбе „Читање слика“ Љубомира Симовића

У Градској галерији Ужице 2. априла је отворена изложба „Читање слика“ Љубомира Симовића коју чини 40 дела из Уметничке збирке Српске академије наука и уметности и четири из приватних колекција о чијим ауторима је академик Љубомир Симовић писао у својој истоименој књизи. Ауторка поставке је Јелена Межински Миловановић, заменица управника Галерије САНУ, а изложбу је отворио академик Душан Оташевић, управник Галерије САНУ. Изложба је приређена у склопу програма „Ужице - национална престоница културе 2024. године“ и траје до 24. априла.

Отварајући изложбу, академик Душан Оташевић који је истовремено и један од њених учесника, подсетио је на дугогодишњу успешну сарадњу ужичке Градске галерије и Галерије САНУ која је успостављена на иницијативу академика Љубомира Симовића и захваљујући коме су Ужичани имали прилику да уживају у делима врхунских српских ликовних уметника – академика.

Радове из Уметничке збирке САНУ, али и текстове Љубомира Симовића који их прате, одабрала је Јелена Межински Миловановић.

- Част ми је и задовољство што у Ужицу овог пута у новој престоници културе Србије за 2024. годину, Галерија САНУ још једном има могућност да јавности представи сегмент колекције националног блага из фонда Уметничке збирке Српске академије наука и уметности и тако допринесе овој свечаној манифестацији. Користим прилику да се захвалим колегама из Градске галерије Ужице на досадашњој успешној сарадњи, на високом професионализму и беспрекорној организацији изложби, што је у овој поставци резултирало заједничким ауторским пројектом. Поставка коју смо формирали на нов начин илуструје цитате из текстова о ликовној ументости и ликовним уметницима књижевника Љубомира Симовића.

Према њеним речима ова јединствена поставка, заправо је посвећена Љубомиру Симовићу.

- Омаж великом писцу, академику, пореклом Ужичанину упућујемо избором дела ликовних уметника о којима је он писао, али и чије је изложбе у Ужицу у великој мери пре готово две деценије управо он иницирао покренувши сарадњу две галерије – рекла је Јелена Межински Миловановић.

Књига есеја „Читање слика“ је круна Симовићевог посвећеног бављења ликовном критиком и есејистичким сагледавањем домета, значења и поступака савремених ликивних уметника Србије. Прошле године је у издању Српске књижевне задруге доживела треће издање допуњено са 15 нових текстова. Директор Градске галерије Ужице, Зоран Цветић, позвао је посетиоце да по „маршрути“ ове Симовићеве књиге путују по „световима неких од најзначајнијих српских ликовних уметника 20. и 21. века“. Према његовим речима и други српски писци су се бавили анализом сликарства својих савременика, али то нико није радио „тако дуго, истрајно, живо, занимљиво и посвећено као Љубомир Симовић“.

- У његовој књизи „Читање слика“ проговорила је свежина значења и слојевитост метафора, па и она препознатљива иронична перспектива песничког рукописа. Прозборила је стишана, а оштроумна, брижна, а опомињућа мисао која подстицана сликама и скулптурама различитих поетика отвара најсложеније стваралачке просторе. На сликама које читамо има бројних реминисценција на Ужице. Не треба подсећати да је од свог родног града Симовић направио интимну космогонију која се одлично разуме на све четири стране света – рекао је Цветић за кога је изложба круна једне културне мисије, сарадње Галерије САНУ и ужичке Градске галерије, коју је иницирао и покренуо академик Љубомир Симовић и који ју је унапређивао и обогаћивао отварањем изложби и писањем о њима.

- Када би се од 2007. године до данас плодови наше сарадње видели на једном месту, онда би се засигурно видело и то да њен значај, њена вредност и њен континуирани допринос ликовном животу Ужица представљају једниствен културни подухват којим су наш град и ова установа добили своје заслужено високо место на ликовној мапи Србије и региона – рекао је између осталог Цветић.

У програму отварања изложбе учествовао је дечији хор „Прве основне школе Краља Петра ИИ“ под руководством наставнице Јасминке Гајић.

Diskusija

Komentari 0

Budite jasni, pristojni i držite se teme vesti.

Pridružite se razgovoru

Prijavite se ili napravite besplatan pretplatnički nalog da biste komentarisali vest.

Prijavi se Registruj se

Učitavanje komentara...