Preskoči na glavni sadržaj

Изложба „Наша суграђанка – краљица Драга“

Изложба „Наша суграђанка – краљица Драга“

Изложба „Наша суграђанка краљица Драга: између славе и анатеме“, аутора виших кустоса Александра Марушића и Ане Ранковић, отворена је у Свечаној сали Библиотеке „Љубиша Р. Ђенић“ у Чајетини.

Поставку чини целовит и хронолошки приказ живота краљице Драге Обреновић – од њеног порекла и образовања, преко раног брака, удовиштва и бављења књижевним радом, до периода који је означио њен највећи лични и историјски преокрет: служба на двору краљице Наталије и ступање у брак са краљем Александром.

Овај део њеног живота кључан је за разумевање њене личности, али и начина на који је постала део европске друштвене и политичке сцене краја 19. и почетка 20. века. Животни пут краљице Драге обележен је личним губицима, одрицањима и одговорностима које је рано преузела – као удовице и старатељке млађе браће и сестара – али и снажном жељом за образовањем, самосталношћу и духовним уздизањем.

Њен успон до позиције краљице Србије био је истовремено лична победа и историјска прекретница, окончана трагично Мајским превратом, догађајем који је обележио крај њеног живота и гашење династије Обреновић.

Историчарка и музејска саветница Снежана Ђенић, директорка Библиотеке „Љубиша Р. Ђенић“, истакла је значај преиспитивања историјске слике краљице Драге:

„Након насилног краја династије Обреновић, слика њених последњих владара сведена је на стереотипе који су наџивели чињенице. Краљица Драга је постала симбол скандала и кривице, при чему су мизогини обрасци и политичка пропаганда обликовали њен лик много више него историјски извори. Задаци ове изложбе су да краљицу Драгу сагледамо из више углова – као жену са сложеним животним искуством, као владарку у нестабилном историјском тренутку и као личност чија је судбина неправедно поједностављена. Упркос обезвређивању њене личности, постоје настојања да се пронађе права мера у тумачењу њене улоге у једном периоду српске историје.“

Изложба има за циљ да прикаже најпотпунији портрет краљице Драге – као жену, личност, владарку, али и као део бурног историјског тренутка, а не само као симбол скандала и трагедије. Посетиоци су позвани да догађаје преиспитају са временске дистанце и сагледају краљицу Драгу изван поједностављених тумачења и укорењених предрасуда.

Изложба је отворена до 13. фебруара 2026. године у Библиотеци „Љубиша Р. Ђенић“ у Чајетини.

Povezane vesti

IT agencija za ozbiljan rast

Roster Soft gradi digitalne sisteme

Web portali, CMS rešenja, aplikacije, automatizacija, dizajn, hosting i tehnička podrška za firme koje žele brz i stabilan online nastup.

ProgramiranjeWeb dizajnCMSAutomatizacijaHosting
roster.rs 064 478 8150
Diskusija

Komentari 0

Budite jasni, pristojni i držite se teme vesti.

Pridružite se razgovoru

Prijavite se ili napravite besplatan pretplatnički nalog da biste komentarisali vest.

Prijavi se Registruj se

Učitavanje komentara...