Путнички саобраћај на брзој прузи Београд–Будимпешта требало би да буде успостављен на јесен, уколико буду испуњени сви безбедносни, технички и регулаторни услови, најављено је након састанка министарке грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Србије Александре Софронијевић и мађарског министра за саобраћај и јавне радове Давида Витезија у Суботици.
Како је рекла Софронијевић, након завршетка потребних тестних проба, после 24. августа биће организована симулациона вожња на релацији Београд–Будимпешта, током које ће бити проверене и граничне и царинске процедуре.
Циљ је да се потврди безбедност и функционалност пруге, као и да се утврди коначно време путовања између два града.
Министарка је истакла да су железничка предузећа Србије и Мађарске већ почела усаглашавање возног реда, док су инфраструктурни радови у завршној фази. Додала је да се теретни саобраћај на овој прузи већ одвија без проблема, а да је преостало усаглашавање појединих техничких система.
Мађарски министар Давид Витези рекао је да је кинески добављач завршио свој део система, због чега су покренута завршна тестирања на деоници Будимпешта–Келебија. Уколико резултати буду задовољавајући, путнички саобраћај могао би да почне убрзо након завршетка провера.
На састанку је потврђена и спремност две земље за наставак сарадње на заједничким инфраструктурним пројектима, укључујући унапређење железничког, друмског и речног саобраћаја.





Učitavanje komentara...