Pocetna Društvo Tehnička škola Užice baza za obuke

Tehnička škola Užice baza za obuke

114
0
Podelite

Za vreme raspusta predstavnici 28 elektrotehničkih škola iz cele Srbije su na obuci u užičkoj Tehničkoj školi. Ova škola potpisala je ugovor sa Ministarstvom prosvete, nauke i tehnološkohg razvoja za razmenu iskustava između škola. Zadatak užičke škole je da realizuje seminare i radionice elektroteničkih škola Srbije. Zajednica elektrotehničkih škola koja funkcioniše kroz beogradski aktiv, vojvođanski, južni odnosno niški i centralni ili kragujevački aktiv izabrala je škole i 96 polaznika obuka. Od 1-12.februara obuke se realizuju na temu “Učimo zajedno da nam škole budu bolje” u Tehničkoj školi Užice.

TS obuka Tucakovic-Iz drugih škola najčešće pitanje je kako da ovo što smo mi uradili i oni realizuju u svojim školama. Posle obuka mi ćemo biti domaćini svih elektrotehničkih škola Srbije i predstavićemo izveštaj po završetku rada i kroz akcioni plan predložiti proširivanje obuka-rekao je Dragan Tucaković, direktor Tehničke škole.

Suština je da se svi ne bave sa svim u školi, već da se odredi ko se bavi samo kvalitetom, ili organizacionom strukturom, obrascima….Cilj je da se u svim školama napravi timska struktura, a onda da se oni obučavaju za određene procese.

-Poruka koja dolazi od direktora i saradnika iz drugih škola je da bi želeli da izgledaju kao naša škola. Mi smo puno učili od najboljih nemačkih škola, ali svaka ustanova ima svoju specifičnost i sve to treba prilagoditi postojećim uslovima. Druge škole ne mogu “prepisati” sve ali neke delove mogu prilagoditi u funkciji napretka kvaliteta rada -precizirao je Tucaković.

TS obuka 2Značajno je i da “prosvetni profit” u užičkoj školi čini 16 ljudi koji su stekli  znanja i veštine koja mogu da prenose elitnim školama u Srbiji. U školi su zadovoljni postignutim nivoom ali želja im je da izađu iz lokalnih okvira i Zlatiborskog okruga i da Ministarstvo još više prepozna  njihov kvalitet rada.

TS obuka BanjacĐurađ Banjac, predsednik Zajednice elektrotehničkih škola Srbije i direktor Elektrotehničke škole u Zemunu istakao je da ovo predstavlja jedno veliko i potpuno novo iskustvo za većinu škola. Jedina namera je da podelimo iskustva, preuzmemo, usvojimo sve ono što je Tehnička škola već odavno uvela. U pitanju su vrlo visoki standardi koje su oni postavili u svim oblastima obrazovanja, rada škole, funkcionisanja sistema. Preuzimanje njihovih iskustva i preplitanje naših ideja, razmena i dopunjavanje su značajni za sve škole.

-Problem koji je prisutan u elektrotehničkim školama je očigledan nedostatak elektroinženjera i uže stručni predmeti su vrlo problematični sa kadrom. Moje predviđanje je da će ti problemi biti još izraženiji jer mladi ljudi elektroinženjeri, programeri, matematičari…nemaju motiva da rade u školama-upozorio je Banjac.

TS obuka RogosicA o obukama za “Vesti” Jelisaveta Rogošić, psiholog i pomoćnik direktora Elektroteničke škole iz Zemuna navodi da je ovo lepa razmena ideja i praksi konretno u elektrotehničkim školama. Naša škola ima razvijene procedure ali unapređenje rada je proces. Škola ima oko 800 učenika i vlada veliko interesovanje za upis IT smera i operatera računarskih mreža. Najbitnije na ovoj obuci je što se napokon govori o menadžmentu i upravljanju ljudskim resursima u školama.

TS obuka AndricAleksandra Tomić, profesorka elektrotehničke grupe predmeta iz Elektrotehničke škole Stari grad Beograd dodaje da ova obuka je veoma korisna jer suštinu čini saznanje kako možemo da standardizujemo proces nastave i da škola postane uspešna organizacija koja sarađuje sa privredom i ima uspešne učenike. Svakodnevno se susrećemo sa novim izazovima a ovde nam pružaju jedan model kako racionalnije da radimo. Škola ima oko 600 učenika i mi se kao i druge škole borimo da imamo što više đaka.

Kako je navedeno Tehnička škola je prepoznata samo po dualnom obrazovanju ali im je cilj da sa ovim obukama postave standarde kvaliteta u celokupnom obrazovnom sistemu.

 

Ostavite odgovor